5 neeiliniai simptomai, kuriuos iššaukia vitamino D trūkumas
Lietuvoje nuolat girdime tai, jog mums, šiaurinėje Europos dalyje gyvenantiems, nuolat trūksta mitais ir legendomis apipinto vitamino D. Turbūt kiekvienas žinome, jog vitamino D pakankamai gauname vasaros metu, tačiau kitais metų laikais – vitaminas D mums gana svetimas. Ir deja, vasaros metu vitamino D pakankamai neprikaupiame. Todėl norėdami ne tik nepatirti vitamino D trūkumo sukeliamų simptomų, bet ir pasinaudoti teikiama vitamino D nauda, privalome savarankiškai rūpintis šio vitamino kiekiu savo kūnuose.
Internete apstu informacijos apie vitamino D trūkumo sukeliamus simptomus – sąnarių, raumenų skausmą, nuovargį, liguistumą. Bet ar žinojote, jog yra nemažai simptomų, sukeliamų vitamino D, apie kuriuos retai kas kalba? Šiame straipsnyje pasidalinsime 5 neeiliniais simptomais, kuriuos iššaukia vitamino D trūkumas.
1. Odos būklės problemos
Vitamino D trūkumas ant odos dažniausiai pasireiškia odos paraudimu, išsausėjimu, niežėjimu. Visgi, tai nėra vieninteliai simptomai, kuriuos gali sukelti šio vitamino trūkumas. Pasekmės gali būti ir daug sudėtingesnės, pavyzdžiui, vitamino D trūkumas dėl hormonų pokyčio gali iššaukti ir skatinti aknę bei paspartinti odos raukšlėjimąsi. Ir nors lengvesnius simptomus (paraudimą, išsausėjimą ir niežėjimą) padidinę vitamino D normą panaikinsite, komplikuotesnių simptomų galite taip lengvai ir neatsikratyti. Tad derėtų bandyti užbėgti įvykiams už akių.
2. Plaukų slinkimas (alopecija)
Plaukų slinkimas arba alopecija yra autoimuninis sutrikimas verčiantis imuninę sistemą atakuoti ir naikinti plaukų folikulus. Dėl šių organizmo procesų mūsų plaukai ant galvos (o kartais ir ant viso kūno) pradeda retėti arba slinkti. Turbūt jums iškilo klausimas – o kaip tam įtaką daro būtent vitaminas D? Vitaminą D mūsų odoje metabolizuoja keratinocitai, t. y. odos ląstelės apdorojančios keratiną, baltymą esantį plaukuose, odoje ir naguose. Kai organizmas negauna pakankamai vitamino D, plaukų folikuluose esantys keratinocitai negali reguliuoti plaukų augimo ir slinkimo.
3. Depresija
Nors atlikto tyrimo, įrodančio tiesioginę sąsają tarp depresijos ir vitamino D trūkumo nėra, šią išvadą sufleruoja pavieniai tyrimai. Malaizijos mokslininkų atliktame tyrime „Vitaminas D ir depresija: netiesioginio gydymo strategijos įrodymai“ nurodoma, jog didelė dalis žmonių, sergančių depresija taip pat turi ir mažą vitamino D kiekį kraujyje. Taip pat, kai kurie tyrimai rodo, jog dalis žmonių patiria depresijos simptomų sumažėjimus, kai jiems padidinama vitamino D norma.
4. Nemiga arba hipersomnija
Vitamino D trūkumas neretai siejamas ir su miego sutrikimais bei prasta miego kokybe. Trūkumas gali pasireikšti tiek nemiga, tiek hipersomnija (mieguistumu). Vitaminas D vaikams ir suaugusiems taip pat gali apsunkinti užmigimą, trumpinti miego trukmę ir skatinti pabudimus naktį. Taip yra todėl, nes vitamino D receptoriai yra smegenų srityse, kuriose reguliuojamas miego ir pabudimo ciklas. Šis ciklas vadinamas cirkadiniu ritmu – natūraliu, vidiniu procesu signalizuojančiu mūsų kūnui kada turėtumėme keltis ar eiti miegoti.
5. Egzema
Turbūt daug kas esame susidūrę su raudonais lopais atsirandančiais ant odos, kurie atrodo kaip išbėrimas. Susipažinkite – tai egzema, neinfekcinis, lėtinis odos uždegimas priverčiantis mūsų odą parausti, niežėti ir suskilinėti. Vitaminas D reguliuoja ir imuninę sistemą, ir odos barjero funkciją. Abu šie faktoriai – itin reikšmingi egzemos vystymuisi. Taigi, vitamino D normos sureguliavimas gali ne tik užkirsti kelią egzemos pasireiškimui, bet ir sušvelninti jau atsiradusią egzemos problemą.
Vitaminas D vaikams – ar reikėtų tuo rūpintis?
Trumpai tariant – taip. Vitaminas D vaikams taip pat yra itin svarbus vitaminas. Vaikams šio vitamino trūkumas gali pasireikšti irzlumu, nuovargiu, kaulų ir raumenų skausmais, sutrikusiu miegu bei pasyvumu. Be šių gana lengvai sutvarkomų simptomų, vaikui vitamino D trūkumas gali pasireikšti ir daug rimtesniais simptomais – vėlavimu pradėti vaikščioti, mažakraujyste, pūsleline.
Vitamino D perteklius gali būti pavojingas
Dėl vitamino D pertekliaus jūsų kraujyje gali padidėti kalcio kiekis ir pasireikšti hiperkalcemija, kurios dėka susilpnėja kaulai, kepenyse gali pradėti kauptis akmenys ar sutrikti širdies bei smegenų veikla. Taip pat, hiperkalcemija gali iššaukti per dažną šlapinimąsi, pykinimą, vėmimą ir bendrą silpnumą.
Taigi, ir suaugusiems, ir vaikams, tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų periodu svarbu sekti savo vitamino D normą kraujyje. Tą lengva padaryti atlikus vitamino D tyrimą. Vitamino D tyrimo kaina, palyginus su kitais tyrimais, nėra didelė, todėl šį tyrimą rekomenduojama atlikti porą kartų per metus. Būkite sveiki!