Gripo sezonas
Gripas – tai ūmi gripo virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Tai yra viena iš dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų, kadangi žmonių imlumas gripui yra gan didelis.
Greičiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose, dulkėmis užterštose patalpose.
Gripo sezonas – periodas, įprastai trunkantis nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės. Gripo epidemiologine priežiūra siekiama įvertinti sergamumą gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, dinamiškumą, nustatyti vyraujančius ir naujus gripo virusus, prognozuoti epidemijas, laiku taikyti užkrečiamųjų ligų prevenciją.
Pastebima, kad kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų. Lietuvoje sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens-žiemos sezonu.
Simptomai ir komplikacijos
Ne kiekvienas peršalimas ar virusinė kvėpavimo takų infekcija yra gripas. Taip pat gripo požymiai ir simptomai kiekvienam žmogui gali pasireikšti individualiai, bet šie yra dažniausiai pasitaikantys:
- Karščiavimas;
- Galvos skausmas;
- Raumenų ir sąnarių skausmas, kaulų „laužymas“;
- Kosulys ir gerklės skausmas;
- Sloga ar užgulusi nosis;
- Bendras nuovargis ir silpnumas;
- Vienas iš gripo požymių vaikams gali būti vėmimas ir viduriavimas.
Ši liga gali būti pavojinga dėl sukeliamų gripo komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, akių uždegimas, bronchitas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas, lėtinių ligų paūmėjimas ir kt.
Prevencija ir skiepai nuo gripo
Veiksmingiausia gripo prevencijos priemonė – skiepijimas sezoninio gripo vakcina. Sezoninio gripo vakcina yra naujai kuriama kiekvienais metais, atsižvelgiant į cirkuliuojančius gripo virusų tipus.
Skiepytis nuo gripo kviečiame „Rezus“ klinikoje prieš prasidedant gripo sezonui, t. y. rugsėjo pabaigoje-spalio mėn., tačiau vakcinacija nuo gripo yra vykdoma viso sezono metu. Pakankamo antikūnų kiekio susidarymui reikalingas maždaug dviejų savaičių laikotarpis.
Nereikėtų pamiršti ir kitų apsaugos nuo gripo priemonių, tokių kaip rankų higiena, patariama neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos, vėdinti patalpas, pajutus gripo simptomus likti namuose, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis. Žinoma, visada svarbu nuolat rūpintis ir stiprinti savo sveikatą, net ir nesergant sezoninėmis ligomis, tokiomis kaip gripas ar peršalimas.