Informuojame, kad nuo 2025 sausio mėn. mamogramos atliekamos ir šeštadieniais, adresu Gumbinės 33C, Šiauliai.

I – V 07:00-21:00

VI – VII 08:30-20:00

lt en

Jūsų krepšelis yra tuščias

Išsirinkę tyrimus spauskite mygtuką "Į krepšelį"

Registracija internetu

Kaip pasiruošti šlapimo tyrimams

ŠLAPIMO ĖMINIŲ SURINKIMO BENDRIEJI REIKALAVIMAI

  • Prieš bendrą šlapimo tyrimą rekomenduojama bent 24 val. nevartoti vitamino C preparatų.
  • Bendram ir (ar) biocheminiams šlapimo tyrimams ėminys renkamas į specialų sterilų šlapimo surinkimo indelį, kurį galima įsigyti vaistinėje. Renkama rytinio šlapimo vidurinė porcija (maždaug apie 10 ml.). Atliekant šlapimo pasėlį, renkama 40-50 ml. ėminio į sterilų indelį (tokie indeliai parduodami supakuoti sandariame maišelyje).
  • Prieš pradedant rinkti šlapimą, reikia švariai nusiplauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu. Reikia pasiruošti sterilų šlapimo indelį. Atsukant indelio kamštelį bei renkant šlapimą negalima liesti vidinio indelio bei kamštelio paviršiaus pirštais.
  • Kūdikiams ir mažiems vaikams šlapimo mėginys gali būti renkamas šlapimo mėginių surinkimo maišeliais.

Šlapimo surinkimas moterims:

  1. Apsiplauti išorinius lytinius organus, įskaitant ir šlaplės sritį, tekančio vandens srove, nenaudojant jokių dezinfekuojančių medžiagų. Nusausinti išorinius lytinius organus švaria vienkartine servetėle.
  2. Pradėjus šlapintis, leisti pirmai šlapimo porcijai (30-50 ml.) nutekėti į tualetą. Į indelį renkama vidurinė šlapimo porcija.
  3. Renkant šlapimą, stengtis nepriliesti indelio kraštų prie lytinių organų. Indelį pirmiausia užsukti, neliečiant dangtelio vidinės pusės rankomis ir tik tada nušluostyti šlapimo likučius.

Šlapimo surinkimas vyrams:

  1. Apnuoginama šlaplė, jei reikia atitraukiama apyvarpė.
  2. Nuplaunamas varpos galas, įskaitant sritį, kur atsiveria šlaplė, tekančio vandens srove. Nusausinti išorinius lytinius organus švaria vienkartine servetėle.
  3. Pradėjus šlapintis, leisti pirmai šlapimo porcijai (30-50 ml.) nutekėti į tualetą. Į indelį renkama vidurinė šlapimo porcija.
  4. Pasišlapinus sausai nuvalyti išorinę indelio dalį, ant šlapimo indelio užrašomas vardas, pavardė, ėminio paėmimo data ir laikas.
  5. Šlapimo ėminiai į laboratoriją pristatomi kambario temperatūroje (+15...+25) ⁰C per 2 val. nuo ėminio paėmimo. Jeigu to padaryti negalite, šlapimas turi būti laikomas šaldytuve +4 o C temperatūroje ne ilgiau kaip 8 valandas.
  6. Renkant šlapimą, kuris skirtas lytiškai plintantiems sukėlėjams nustatyti, išorinių lytinių organų nusiplauti nereikia. Renkama pirma rytinio šlapimo porcija.
  7. Netinkamas pasiruošimas, šlapimo surinkimas ne pagal nurodytas rekomendacijas, šlapimas pristatytas ne steriliame indelyje, dažniausiai iškreipia tyrimo rezultatus ir gali būti, kad tyrimą reikės pakartoti.

PAROS ŠLAPIMO SURINKIMAS

  • Paros šlapimas renkamas į 2,5-3 litrų plastiko indus, kuriuos galima įsigyti vaistinėse.
  • Renkamas šlapimas laikomas vėsiai, geriausiai (+2...+8) ⁰C temperatūroje ir saugomas nuo tiesioginių saulės spindulių.
  • Prieš kiekvieną šlapinimąsi nuplaunamos rankos ir išoriniai lytiniai organai.
  • Prieš pradedant rinkti paros šlapimą būtina ištuštinti šlapimo pūslę, t. y. nusišlapinti į klozetą. Po pirmojo nusišlapinimo fiksuojamas laikas ir nuo jo pradedamas rinkti šlapimas. Šlapimas renkamas 24 val.
  • Kūdikiams ir mažiems vaikams šlapimo mėginys gali būti renkamas šlapimo mėginių surinkimo maišeliais.

PASTABA: Rekomenduojama paros šlapimą rinkti taip: ryte, pvz., 8 val., pacientas turi ištuštinti šlapimo pūslę, šis šlapimas išpilamas (nusišlapinama į klozetą) ir jo kiekis neskaičiuojamas. Po to šlapimas renkamas visą dieną ir naktį į vieną indą. Kitos dienos ryte 8 val. šlapimo pūslė vėl ištuštinama, tačiau šis gautas kiekis supilamas į tą patį indą – tai ir yra vadinamas 24 valandų šlapimas.

ŠLAPIMO SURINKIMAS LYTIŠKAI PLINTANČIŲ INFEKCIJŲ NUSTATYMUI PGR METODU

  • PGR tyrimui naudojamas "pirminės porcijos" rytinis šlapimas, surinktas į švarų vienkartinį sterilų indelį.
  • Renkamas rytinis šlapimas, neapsiplovus išorinių lytinių takų.
  • Pradedant nuo pirmųjų šlapimo lašų į indelį reikia surinkti 30-50 ml. šlapimo.
  • Šlapimo indelis sandariai uždaromas, ant indelio užrašomas paciento vardas, pavardė, paėmimo laikas (val. ir min.), data.
  • Tyrimui skirtas šlapimas saugomas ir transportuojamas (+2...+8) °C temperatūroje. Ėminiai į laboratoriją turi būti pristatyti per 24 val.

MIKROBIOLOGINIŲ PASĖLIŲ SURINKIMAS, PARUOŠIMAS BEI LAIKYMAI

  1. Nesant galimybės šlapimo ėminį pasėti į mikrobiologinę terpę tą pačią dieną, iš indelio su paimtu šlapimu, dalis šlapimo sutraukiama į specialų Urine Monovette indelį/švirkštą su konservantu (pvz., boro rūgštis). 
  2. Šlapimas sumaišomas sukamaisiais judesiais sukant indelį.
  3. Nuo indelio su šlapimu nuimamas dangtelis.
  4. Nuo Urine Monovette indelio nuimamas dangtelis ir uždedamas atgalis, kuris įstatomas į indelį su šlapimu.
  5. Su kitoje Urine Monovette indelio pusėje esančiu galu traukiamas šlapimas į indelį iki nurodytos žymos.
  6. Pripildytą Urine Monovette indelį reikia laikyti vertikaliai, indelį su likusiu šlapimu sandariai užsukti ir išmesti į kenksmingų atliekų konteinerį.
  7. Nuimamas antgalis bei nulaužiama galinė indelio dalis su kuria buvo traukiamas šlapimas, išmetami į kenksmingų atliekų konteinerį. Uždedamas dangtelis.
  8. Urine Monovette indelis apverčiamas 5 kartus, kad konservanto milteliai susimaišytų su šlapimu.
  9. Ant indelio užrašomas paciento vardas, pavardė, ėminio paėmimo laikas (val. ir min.), data.
  10. Nesant galimybei šlapimo ėminio, skirto pasėlio tyrimui, pristatyti į laboratoriją tą pačią dieną, jis gali būti laikomas iki 48val. (+2...+8)°C temperatūroje.