I – V 07:00-21:00

VI – VII 08:30-20:00

Jūsų krepšelis yra tuščias

Išsirinkę tyrimus spauskite mygtuką "Į krepšelį"

Registracija internetu

Kraujo tyrimai – ne tik sergantiems: laiku atlikti gali išduoti ir itin rimtus sveikatos sutrikimus

Kraujas aprūpina organizmą deguonimi, dalyvauja organizmo apsauginėse reakcijose, reguliuoja organų sistemos veiklą bei atlieka daugybę kitų gyvybiškai svarbių funkcijų, tad nieko nuostabaus, kad kraujas – vienas iš svarbiausių indikatorių, išduodančių organizmo būklę.

Kraujo tyrimams svarbu tinkamai pasiruošti

Prieš 12 metų Lietuvoje pradėjusi veikti kraujo laboratorija Rezus.lt šiai dienai yra vienas moderniausių ir inovatyviausių laboratorinių medicinos tyrimų tinklų mūsų šalyje. Kaip pasakoja įmonės direktorės pavaduotoja kokybei ir techninei veiklai Nijolė Liagienė, laboratorija atlieka daugiau nei 300 skirtingų medicininių tyrimų.

Atliekamų tyrimų spektras yra išties platus: pradedant hematologiniais ir klinikiniais, alerginiais ar mikroelementų bei vitaminų tyrimais, baigiant vėžio žymenų, lytiškai plintančių ligų ir genetiniais tyrimais. Dauguma šių tyrimų atliekami iš kraujo – galima sakyti, pagrindinio kraujo laboratorijos specialistų darbo instrumento.

Kiekvienas tyrimas turi nustatytas koncentracijos vertes, dar kitaip vadinamas normomis. Jei tyrimo rezultatas yra mažesnis ar didesnis nei nurodyta norma, galima įtarti įvairius susirgimus, tačiau kaip pastebi pašnekovė, diagnozei nustatyti vien tik kraujo tyrimų ne visuomet pakanka.

„Visi žmonės yra skirtingi, todėl diagnozė patvirtinama tik į visumą surinkus simptomus ir įvairius tiek kraujo, tiek instrumentinius tyrimų rezultatus, – pastebi N. Liagienė ir primena apie būtinybę pasiruošti kraujo tyrimams – juos atlikinėti pagal nustatytas taisykles, tinkamu metu. – Geriausia visus tyrimus atlikti ryte, 10-12 valandų nevalgius, nevartojus alkoholio ir nerūkius, be streso ir įtampos. Norintiems atlikti mikroelementų, vitaminų, geležies įsisavinimo tyrimus, reikia bent 10-14 dienų nevartoti jokių vitaminų ir papildų. Priešingu atveju tyrimų atsakymai bus netikslūs.“

Šiuo metu populiariausi – COVID-19 tyrimai

N. Liagienė pastebi, kad tyrimų tipams ir kiekiams įtakos neretai turi sezoniškumas. Vis dėlto šiuo metu Rezus.lt kraujo laboratorijoje, kaip ir visur, daugiausiai atliekama COVID-19 infekcijos nustatymui reikalingų PGR, antigeno ir antikūnų tyrimų.

„Pavasarį klientai dažniau kreipiasi dėl alergijos nustatymo tyrimų, vasaros ir rudens sezono metu dažniau atliekami erkių pernešamų ligų tyrimai, o vėlyvą rudenį ir žiemą aktualiausi su peršalimo simptomais susijusę bendro kraujo tyrimai (BKT) ir greičiausiai į infekciją sureaguojantys baltymų tyrimai (CRB)“, – pasakoja specialistė.

Kiek rečiau pasitaikantis, tačiau nepelnytai užmirštamas ir neabejotinai svarbus – vitamino D koncentracijos kiekio tyrimas, kuris šaltuoju sezonu daugumai turėtų būti itin aktualus.

Daugelis žmonių vis dar galvoja, kad vasarą iš saulės gauto vitamino D atsargų užteks visiems metams. Deja, tokių vitamino D atsargų kiekių organizmas negeba sukaupti, tad jo stygių galime pradėti jausti rudeniui dar neįpusėjus. Norint tikslingai vartoti minėto vitamino papildus žiemos – pavasario metu, pirmiausia rekomenduojama išsitirti vitamino D koncentracijos kiekį. Svarbu suprasti, kad ilgalaikis vitamino D trūkumas gali iššaukti pačius įvairius negalavimus ir net labai rimtus sveikatos sutrikimus – onkologines ligas, cukrinį diabetą, depresiją, lėtinį kaulų ir sąnarių skausmą ar širdies veiklos sutrikimus.

Vitamino D koncentracijos kiekio tyrimo svarbą parodo ir tai, kad jis yra įtrauktas į profilaktinių tyrimų kategoriją. Vis dėlto kaip pastebi specialistė, dauguma žmonių vis dar vadovaujasi klaidingais įsitikinimais, esą tyrimus atlikti reikia tik tuomet, kai jau užklumpa bėda.

„Profilaktiškai atlikti kraujo tyrimus rekomenduojama bent kartą per metus, nors ir nejaučiami jokie negalavimai. Tokie tyrimai itin labai naudingi vegetarams ir veganams, kuriems yra didesnė tikimybė susirgti „tyliąja žudike“ vadinama mažakraujyste, taip pat dažnai sergantiems įvairiomis peršalimo ligomis. Atlikti profilaktinius tyrimus labai rekomenduojama ir žmonėms, kurių šeimoje skydliaukės ligomis sirgo seneliai ar tėvai, nes endokrininiai susirgimai, dažnai pasirodantys brendimo periodu, yra paveldimi“, – pasakoja N. Liagienė.

Gera savijauta gali suklaidinti

Nors apie užklupusias ligas dažniausiai įspėja įvairūs simptomai, sveikatos problemų galima turėti ir nejaučiant jokių šalutinių poveikių. Kaip pastebi specialistė, gera savijauta tikrai ne visuomet yra geros sveikatos garantas.

„Profilaktiniai tyrimai ir šiuolaikinės diagnostikos priemonės padeda nuspėti ligą arba ją nustatyti ankstyvoje stadijoje, todėl galima imtis reikiamų priemonių ligai įveikti. Jeigu jums per 40 metų, kasmet reikėtų išsitirti cholesterolio, gliukozės kiekį kraujyje. Su šiais rodikliais susijusiomis ligomis – ateroskleroze ir diabetu – serga trys ketvirtadaliai pasaulio žmonių. Žinoma, nuokrypiai nuo normos ne visada rodo ligą ir atvirkščiai – geras kraujo tyrimas ne visada reiškia, kad ligos nėra, tačiau jei žmogus sveikas, kraujo rodiklių svyravimai turėtų būti nedideli ir neperžengti normos ribų. Bet kuriuo atveju, atlikus profilaktinius kraujo tyrimus savarankiškai ir gavus tyrimų rezultatus ne normos ribose, patariame visais atvejais apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir aptarti rezultatus su juo“, – rekomenduoja N. Liagienė.

Kaip teigia specialistė, Rezus.lt tikslas yra teikti ne tik kokybiškas paslaugas, bet ir skatinti žmones rūpintis savo sveikata užbėgant ligoms ir negalavimams už akių.

„Primename, kad žmonės turi galimybę dalyvauti 5-iose prevencinėse tyrimų programose, kurias kompensuoja Ligonių kasos ir pagal gyventojų amžių skiria šeimos gydytojas. Tiems, kurie nepriklauso nustatytai amžiaus grupei, bet nori profilaktiškai sužinoti savo vidaus organų (kepenų, kasos, inkstų, skydliaukės, širdies ir kraujagyslių ) veiklos būklę, esame sukūrę profilaktinių tyrimų programas, kurias galima atlikti mokamai. Džiaugiamės, kad profilaktiškai savo sveikatą pasitikrinti klientų ratas plečiasi, o jų tarpe netrūksta ir jaunų žmonių“, – sako N. Liagienė.