Lėtinis skausmas
Keli įtikinamiausi įrodymai liudija, kad sprendimas nuo lėtinio skausmo galėtų būti tiesiog… vitaminas D.
Pasak plačios apžvalgos apie ligšiolinius tyrimus, kurie publikuoti interneto svetainės Pain Treatment Topics, nepakankama vitamino D koncentracija susijusi su daugybe ligų, tarp jų fibromialgija, osteoartritu, reumatiniais sutrikimais, kaulų, sąnarių ar raumenų skausmais. Taip pat vitamino D trūkumas gali būti susijęs su skausmo sindromais, kurie neliečia raumenų ir kaulų – neuropatija, migrenos galvos skausmais ir autoimuninėmis uždegiminėmis ligomis, pvz., uždegiminėmis žarnyno ligomis.
Didelė dalis šių tyrimų fokusuota į lėtinius raumenų ir kaulų skausmus. Apžvalgos autorius gydytojas Stewartas Leavittas atrinko 22 klinikinius tyrimus, per kuriuos buvo tikrinama vitamino D koncentracija tarp pacientų, kurie patiria tokį skausmą. Per tyrimus buvo konstatuota, kad vidutiniškai 70-iai % pacientų su lėtiniais raumenų skausmais ir kaulų skausmais trūksta vitamino D. Įrodymai taip pat liudija, kad vitamino D papildais galima iš esmės sumažinti skausmą. Iš 324 moterų su lėtiniais skausmais šis vitaminas palengvino simptomus 95 % atvejų ir 100 % toms, kurios turėjo didžiausią vitamino D deficitą (>25 nmol/L). Būtina griaučių sveikatai palaikyti laikoma 75 -100 nmol/L koncentracija.
S.Leavitto nuomone, vitamino D trūkumas gali sukelti raumenų ir kaulų skausmą dėl hipokalcemijos – mažos cirkuliuojančio kalcio koncentracijos, o tai sužadina biocheminių reakcijų kaskadą, padarant neigiamą įtaką kaulų metabolizmui ir sveikatai. Viena iš tokių reakcijų – parathormono (PTH) koncentracijos padidėjimas, kuris silpnina kaulų mineralizaciją ir sukelia korėtų kaulų masės formavimasį. Kadangi ši masė absorbuoja skystį, susidaręs difuzinis spaudimas kelia skausmą audiniuose, kurie dengia kaulus ir kuriuose gausu skausmui jautrių pluoštų.
Kad ir koks mechanizmas dalyvautų, faktai ragina manyti, kad vitamino D koncentracijos ištyrimas ir jo koregavimas deficito atveju – galėtų būti svarbiausias veiksnys gydant lėtinį skausmą.