Mitybos ypatumai pagal inkstų akmenų rūšį
Priežasčių, skatinančių susidaryti inkstų akmenis yra daug. Akmenligę skatina medžiagų apykaitos sutrikimai dėl antsvorio, cukrinio diabeto, lėtinių uždegiminių žarnyno ligų. Skysčių vartojimas ir mitybos ypatumai tai pat yra ne mažiau reikšmingi. Dažniausiai akmenligė prasideda padidėjus kalcio oksalato ir šlapimo rūgšties koncentracijai bei sumažėjus citratų šlapime.
Kalcio oksalatiniai akmenys linkę formuotis rūgščioje šlapimo terpėje, todėl rekomenduojama labiau šarminanti mityba, o kad nedidėtų kalcio kiekis šlapime, patariama mažiau vartoti valgomosios druskos ir gyvulinių baltymų bei riboti oksalatų kiekį. Oksalatų yra saldžiuose vaisiuose, riešutuose, ankštiniuose, kviečių sėlenose, arbatoje, kavoje, o daugiausiai – rabarbaruose, špinatuose, burokėlių lapuose, brokoliuose, šparaginėse pupelėse, saldžiosiose bulvėse, žemės riešutuose, sojoje, šokolade, džiovintuose ir konservuotuose vaisiuose. Askorbo rūgštis virsta oksalatu, todėl reikėtų vengti ir didelių kiekių vitamino C. Jei vis dėlto valgysite oksalato turinčių produktų, tuo pat metu valgykite ir maisto, turinčio daugiau kalcio. Taip tikėtina žarnyne kalcis susijungs su oksalatu ir jo kiekis šlapime ženkliau nepadidės.
Uratiniai akmenys. Turintys šių akmenų neretai serga ir podagra. Šlapimo rūgšties akmenų, kaip ir podagros kristalų sąnariuose susidarymą skatina maiste esantys purinai. Iš jų susidaro šlapimo rūgštis – uratinių akmenų ir podagros kristalų sąnariuose sudėtinė dalis. Daugiausiai purinų yra raudonoje mėsoje, kepenyse, inkstuose, vėžiagyviuose, riebioje žuvyje, todėl šių produktų rekomenduojama vartoti retai. Esant uratinių akmenų labiau tinka augalinė mityba – daržovės, grūdai, taip pat neriebūs pieno produktai. Labai svarbu, kad šlapimas būtų šarminis, nes rūgšti šlapime terpė skatina uratinių akmenų augimą. Šlapimo rūgšties akmenys yra vieninteliai, kuriuos galima ištirpinti palaikant šarminį šlapimo ph apie 6,5 -7. Šių akmenų profilaktikai rekomenduojama palaikyti šlapimo pH apie 6,2-6,8.
Bendri patarimai, tinkantys ir svarbūs visiems, sergantiems akmenlige
Pakankamai gerkite vandens! Nes per mažai vartojant skysčių, šlapimas tampa labiau koncentruotas ir susidaro palankios sąlygos formuotis akmenims. Venkite saldžių gėrimų su cukrumi ar fruktoze, nes cukraus perteklius rūgština šlapimą, o tai palanki terpė formuotis daugeliui akmenų rūšių. Šlapimą šarmina citratai, pavyzdžiui, natūralios citrinų sultys, kalio citratas ir kalio bikarbonatas, kurių būna maisto papildų sudėtyje. Be to, citratai šlapime sudarydami su kalciu tirpius junginius mažina kristalizaciją ir akmenų susidarymą.
Mažiau vartoti valgomosios druskos (natrio chlorido). Natrio perteklius skatina didesnį kalcio išsiskyrimą su šlapimu, taigi didėjant kalcio koncentracijai šlapime, susidaro netirpūs kalcio junginiai ir kalcis tampa akmenų sudedamąja dalimi. Jeigu šlapime randamas didesnis kalcio kiekis, rekomenduojama sumažinti druskos iki 2 gramų per parą.
Mažiau vartoti gyvulinių baltymų. Optimalus paros kiekis – ne daugiau 1 mg/kg kūno svorio.
Gyvuliniai baltymai rūgština organizmą, taigi skatina ir didesnį kalcio išsiskyrimą su šlapimu bei akmenų formavimąsi. Norėdami sumažinti šią riziką, kartu valgykite daugiau augalinio maisto, kuris padės palaikyti šarminę terpę.