Profilaktinis sveikatos patikrinimas
Profilaktinis sveikatos patikrinimas ir šiuolaikinės diagnostikos priemonės suteikia galimybę nuspėti ligą ar jos ankstyvąsias stadijas ir imtis prevencinių priemonių. Daugeliui negalavimų ar sveikatos sutrikimų galima užkirsti kelią dar nepajautus pirmųjų simptomų – rekomenduojama visiems kartą per metus atlikti pilną profilaktinį sveikatos patikrinimą.
Šie kasmetiniai organizmo būklės įvertinimai yra svarbi profilaktinė priemonė įvairioms amžiaus grupėms, galima rasti atskirų profilaktinių sveikatos patikros programų moterims, vyrams, vaikams prieš mokyklą. Kartu sveikatos tikrinimo programos yra aktualios daugeliui profesijų atstovų, sportininkams, taip pat mokiniams ir žmonėms, norintiems įgyti ar pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, vykstantiems į užsienį. Šis patikrinimas svarbus norint išsiaiškinti, ar žmogus gali dirbti darbą pagal savo fizinę sveikatos būklę, gauti medicininės patikros pažymą. Taip pat norima įvertinti, ar taikomi rizikos mažinimo faktoriai yra veiksmingi.
Pacientas, atvykęs pas bendrosios praktikos gydytoją (šeimos gydytoją) profilaktiniam sveikatos patikrinimui, su savimi privalo turėti asmens dokumentą. Jeigu sveikatos patikra vyksta dėl darbo, kartu su savimi reikėtų turėti ir darbdavio išduotą bei užpildytą medicininę knygelę. Šeimos gydytojas įvertina bendrą sveikatos būklę ir pacientas gali būti siunčiamas konsultuotis pas kitus gydytojus specialistus, jei sveikatos patikros metu nustatomos medicininės indikacijos.
Ankstyvas sveikatos problemų nustatymas
Dažnai ligos ir sveikatos sutrikimai gali atsirasti tyliai, be pastebimų simptomų ankstyvosiose stadijose. Reguliarūs patikrinimai padeda sveikatos priežiūros specialistams analizuoti tokias sveikatos problemas kaip aukštas kraujospūdis, diabetas, cholesterolio kiekis ir įvairios vėžio formos. Atitinkami tyrimai ir jų rezultatai padidina sėkmingo gydymo tikimybę ir gali padėti išvengti komplikacijų.
Prevencinės priemonės ir kasdienis sveikatos stiprinimas
Patikrinimo metu sveikatos priežiūros specialistas gali patarti, kaip keisti gyvenimo būdą, įskaitant mitybą ir mankštą, kad padėtų išlaikyti optimalią sveikatą. Taip pat gali būti siūlomi skiepai, medicininė patikra dėl konkrečių ligų ir konsultacijos įvairiomis su sveikata susijusiomis temomis: metimas rūkyti, streso valdymas, psichinė gerovė ir pan. Prevencinės priemonės gali sumažinti tikimybę susirgti lėtinėmis ligomis ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.